Körkörös értékteremtés

Körkörös értékteremtés

Ciklusok lezárása, erőforrások megőrzése.

Azon dolgozunk, hogy gyártási folyamatainkat egyre inkább fenntarthatóbbá tegyük. Ennek a küldetésnek a része a viszonzott értékteremtés kiemelése.

Már most akár 20%-ban használunk fel őrölt anyagokat termékeink gyártásában.

A cél: a nyersanyagfogyasztás és az értékteremtés fokozatos elválasztása a jövőben. Ennek elérése érdekében máris újrahasznosítunk gyártási hulladékot, és megvizsgáljuk a másodlagos nyersanyagok felhasználását. Ezzel kapcsolatban megkülönböztetjük az iparból származó anyagokat (gyártásból származó hulladékot) és a fogyasztásból származó anyagokat (felhasznált termékeket). Ez az anyagok újrafelhasználásával zárja a gyártási ciklusokat.

Emellett közelebből figyeljük a termékek életciklus fázisait. Ilyen módon a vállalat képes felismerni annak lehetőségét, hogy magukat a termékeket vagy az értékes anyagokat visszaforgassa a ciklusba. Ezzel kapcsolatos szempontok közé tartozik a termékek javíthatóságának biztosítása vagy a fogyasztásból származó anyagok felhasználása.

Példa: Műanyag hulladék őrlése

Egyre nagyobb mértékben helyezzük a hangsúlyt az őrlésre műanyaggyártási műveleteinkben.

Sajnos a legkorszerűbb gépek sem tudnak hulladék képzése nélkül gyártani. Például egy I/O modul gyártása mindig apró műanyag részecskéket hagy maga után, amelyeknek kezdetben nincs gyakorlati hasznuk.

Egyszerű ártalmatlanításuk helyett ezek a részecskék típus szerint gyűjthetők, megolvaszthatók, majd szemcsés formában („őrölt anyagok”) visszaforgathatók. Az őrölt anyag ekkor újbóli felhasználásra készen áll minden további előkészítés nélkül.

A folyamat nagy előnyei különösen a gyártási hulladék mennyiségében nyilvánvalók. Végül is a hagyományos módon ártalmatlanításra kerülő anyagok aránya jelentősen csökken. Emellett a nyersolaj fogyasztása is jelentősen csökkenthető ennek eredményeként, mivel kevesebb új műanyag granulátum szükséges.