A brüsszeli fővárosi régió körülbelül 1,4 millió lakosa naponta mintegy 275 millió liter szennyvizet termel. Évente összesen 182 MWh energia szükséges ahhoz, hogy Aquiris szennyvízkezelő üzeme feldolgozza ezt a vízmennyiséget. A szükséges energia környezetbarát előállításához a vízi energián és a biogázokon alapuló energiatermelés mellett az üzem a közelmúltban egy fotovoltaikus rendszert is felszerelt a szennyvízkezelő létesítmény tetejére. Ez a három technológia együttesen a szennyvíz kezeléséhez szükséges villamosenergia-igény egynegyedét képes fedezni.
Átlátható teljesítmény
A finn VACON® három, 1 MW-os invertere tiszta villamos energiát táplál az országos hálózatba. A „Multimaster” koncepció komoly előnyt jelent: a VACON® ezzel éri el, hogy a fotovoltaikus rendszer mindig a nap intenzitásával elérhető maximális teljesítményt generálja.
A megoldás emellett folyamatos rálátást kínál az inverterek rendszerállapotára és az energiatermelési mutatókra. A Modbus TCP/RTU-n keresztül megvalósított távfelügyeletnek és kommunikációnak köszönhetően a kezelő képes az interneten keresztül is nyomon követheti a kimeneti profilt. A fontos új információkról a rendszer SMS-üzenetekben küld tájékoztatást. Ennek köszönhetően könnyebben elkerülhető az állásidő.
Az egyes stringek felügyelete
A felügyeleti műveletekben kulcsszerepet játszik a 60 összekötő doboz, amelyeket a VACON® a Weidmüllertől vásárolt. Ezek a napelemek és az inverter közé beszerelt egységek elvezetik a keletkező villamos energiát. Ez lehetővé teszi az egyes stringek áramerősségének diagnosztikai ellenőrzését, így rendkívül gyorsan azonosíthatók és kijavíthatók az alacsony teljesítményen működő stringek.
„Ügyfeleink igényei alapján már számos kipróbált és bevizsgált konfigurációt dolgoztunk ki fotovoltaikus rendszerekhez. Az előhuzalozott összekötő dobozokkal a VACON® követelményeinek tökéletesen megfelelő megoldást találtunk” – magyarázza Rudi Vanderstraeten, a Weidmüller iparági menedzsere, aki tanácsadóként segítette a VACON® projektjét. „A túlfeszültség-védelmi és stringfelügyeleti komponensek konfigurációjának köszönhetően ügyfeleink élvezhetik a holisztikus szemléletű megoldás előnyeit, amelyet ráadásul a meglévő SCADA topológiába is könnyű beépíteni. Tehát az üzemben nem csak a víz tiszta, hanem a tetőn elhelyezett energiatermelő rendszer is tökéletesen átláthatón és rendezetten üzemel."
Vendégek a felkelő nap országából
Egy vízkezelő rendszer, amely három különböző módszerrel képes fedezni saját áramigényét – nem mindennapos megoldás. A Weidmüller japán ügyfeleit mindenesetre lenyűgözte a rendszer, olyannyira, hogy személyesen is felkeresték a belgiumi fotovoltaikus üzemet.
„Az üzem és a házon belüli laboratórium bejárása során hatásosan demonstráltuk japán vendégeinknek, hogy milyen magas színvonalú fotovoltaikus megoldásokat fejlesztünk és gyártunk. Az ezt követő belgiumi látogatás bizonyította, hogy terveink a gyakorlatban is ugyanolyan jól működnek” – magyarázza Klaus Holterhoff, a Weidmüller alkalmazásspecifikus megoldásokért felelős részlegének vezetője. „A vízkezelő üzem tetején elhelyezett rendszer legfontosabb komponensei az összekötő dobozok, amelyeket az üzem speciális igényeihez és a felszerelés különleges helyéhez igazítottunk.”
A Weidmüller vendégei az általuk megtekintett fotovoltaikus megoldások hatására hasonló projektekbe fogtak Japánban. Ma már a Marubeni nevű vállalat 82 MW-os üzeme is a Weidmüller fotovoltaikus megoldásait használja, a stringektől a vezérlőteremig. A felkelő nap országa ma a napenergia egyik legfontosabb piaca. A napenergia előállítása országos jelentőségű projekt a világ ötödik legnagyobb energiafogyasztója számára.
Fajka Géza
Műszaki tanácsadó