Maximális hozam dinamikus napelemszigetekkel

A nap mozgását követő napelemszigeteket megvalósító sikeres projekt a Floating Solar BV vállalattal együttműködésben

Maximális hozam dinamikus napelemszigetekkel
A Floating Solar BV úszó napelemszigete

A fotovoltaikus energiaszektor által alkalmazott technológiák rendkívül gyors fejlődésnek indultak az elmúlt években. A megújuló energiaforrásokra és a költségoptimalizálásra irányuló figyelemnek köszönhetően a PV-rendszerek telepített kapacitása minden országban gyors ütemben növekszik. Ehhez a célhoz az úszó napenergia-rendszerek is hozzájárulnak. A holland infrastruktúra jellemzőinek köszönhetően ez a módszer nagyon jól alkalmazható a naperőmű-rendszerek fejlesztésében. A cél a megújuló energiaforrások százalékos növelése az „Európai zöld megállapodás”, valamint a „Párizsi klímaegyezmény” keretén belül.

A holland székhelyű Floating Solar BV vállalat úszó naperőművekre specializálódott. A vállat három mesterséges úszó szigetet hozott létre, amelyek Európa legnagyobb úszó, dinamikus napelemparkját alkotják. A cél a szigetek számának 15-re növelése, így a napelempark hamarosan 67 000, egyenként 140 méter átmérőjű napelemből fog állni, 15 kerek szigetre elosztva. A panelek egy vízgyűjtő területen úsznak, ahol a vizet későbbi felhasználásra tárolják. A panelek összesen 22 MW csúcskapacitással működnek majd.

A Floating Solar BV Hollandiában valósította meg a projektet.

A Floating Solar vállalat által telepített napelemek így új funkciót adnak a vízgyűjtő területnek. A standard napelemekkel összehasonlítva ezek a panelek hűvösebbek maradnak, követik a nap mozgását, és több energiát termelnek. Ez növeli a kimeneti teljesítményt, csökkenti az energiatermelés költségeit, és jelentősen javítja a ROI-t. Az egyik (4500 panelből álló) szigetet olyan szenzorokkal látják el, amelyek folyamatosan felügyelik a vízminőséget: például az algásodást, a fény bejutását és az ökológiát, és a következő szigetek megépítésére akkor kerül majd sor, ha bebizonyosodik, hogy a napelemek nem gyakorolnak negatív hatást a természetre és a vízminőségre.

A Floating Solar BV vállalat kiváló minőségű rendszereket kínál. A nap mozgását követő napelemszigetek alkotta egyedi koncepciót pedig részben partnervállalatának, a (tengeri létesítmények fejlesztésére specializálódott) Dromec révén valósítja meg, de a speciális igények miatt a vállalatnak olyan partnerekre is szüksége van, akik rendelkeznek a feladat által elvárt minőségű termékekkel és szaktudással. A Weidmüllerben olyan partnerre találtak, aki a tervezésben, logisztikai kihívások megoldásában, valamint az üzembe helyezésben és a végső szállításban is támogatást nyújt, de a releváns dokumentumoknak és minőségi jóváhagyásoknak is kellő figyelmet szentel. Az is fontos volt, hogy az alkalmazott munkamódszerek és a projektben részt vevő emberek igazodjanak a Floating Solar kultúrájához és céljaihoz.

Európa dinamikus úszó napelemparkja Andijk mellett

A Floating Solar BV vezérigazgatója, Kees-Jan van der Geer nyilatkozata szerint: „A minőség és a megoldásközpontúság kultúrájának elérése és biztosítása érdekében stratégiai döntéseket hoztunk. A Weidmüller az ár-érték arány és a nyújtott támogatás tekintetében pontosan beleillik ebbe a szemléletbe. Ők szállították a naperőművek egyenáramú áramköreinek csatlakoztatását és rögzítését szolgáló testre szabott megoldást. Ügyfeleink nagyon magas elvárásokat támasztanak a minőség, a minőségi jelek, a dokumentációk, az ábrák módszerei, a szállítások ütemezése, a vizsgálati eljárások és még sok más tekintetében.”

„Még a megfelelő adatkábelezés és csatlakozók kiválasztásakor is a Weidmüller szolgáltatásait vettük igénybe, sőt a szerelők helyszíni utasítását is rájuk bíztuk, így ők az összeszerelést és a tesztelést a megfelelő eszközökkel végezhették” – Ralph van Dijk, a Floating Solar üzemeltetési vezetője. A környezeti körülmények nem túl kedvezőek, a tervezett élettartam pedig hosszú – a szigetek egész kialakítását ez motiválta. Még állatbarát madárriasztót is alkalmaznak a panelek felületének tisztán tartásához.

A három napelemsziget egyike a vízgyűjtő területen

Az összekötő dobozoknak szintén a legmagasabb szintű szabványoknak kell megfelelniük, és a sztringkábelek bemenetétől kezdve a vastag áramkimenetekig minden apró részletet figyelembe vettek a teljes rendszer megfelelő teljesítményének biztosításához. A PV Floating összekötő dobozai túláram- és túlfeszültség-védelemmel vannak felszerelve a rendszer DC oldalán. Itt áramlik keresztül a rendszeren minden generált áram, tehát különösen fontos a teljesítmény biztosítása a védelem és megbízhatóság terén.

A legoptimálisabb megoldás kialakításához figyelembe vettük az elektromos biztonsági körülményeket, a tömszelencék típusait, a csatlakozókat, valamint a sorkapcsok anyagát, továbbá a hőmérséklet és a páratartalom alakulását is. A Weidmüller úszó rendszerekhez tervezett összekötő dobozait ilyen körülmények között tervezték és tesztelték. A minőségellenőrzést minden egyes dobozon és egyéb kritikus komponensen elvégzik, mielőtt azok a gyártósorra kerülnek. Amikor az összekötő doboz készen van, a Weidmüller szakemberei röviddel a csomagolás előtt ellenőrzik és hitelesítik az IP-besorolást befolyásoló fontos alkatrészeket. Ez teszi lehetővé a kiváló minőség elérését, megbízható termékkészletet biztosítva a rendszer befektetői számára.

Weidmüller PV Floating DC összekötő doboz

Végül pedig, rendkívül szoros szállítási időket kell teljesíteni a projekt határidőinek betartásához, és biztosítani kell, hogy a rendszer időben ellássa a közönségét energiával. A Floating Solar BV és a Weidmüller szoros együttműködése nagyban hozzájárult az említett célok eléréséhez. A Weidmüller szállítja a naperőművek egyenáramú áramköreinek csatlakoztatását és rögzítését szolgáló testre szabott megoldásokat.

Tanácsadás és támogatás

Fajka Géza

Műszaki tanácsadó