A visszaszabályozási görbekapacitás görbe azt mutatja meg, hogy milyen áramok folyhatnak folyamatosan és egyidejűleg az összes lehetséges csatlakozón, amikor a komponens különböző, de a felső határérték alatti környezeti hőmérsékleteken működik.
A komponens felső hőmérséklet-határértéke az alkalmazott anyagok által meghatározott névleges érték. A környezeti hőmérséklet és az áramterhelés által létrehozott hőmérséklet-emelkedés (a fajlagos ellenállás által okozott teljesítményveszteség) összege nem haladhatja meg a komponens felső hőmérsékleti határértékét, ellenkező esetben az meghibásodik, vagy teljesen tönkremegy.
Az áramtovábbítási kapacitás ezért nem egy állandó érték, hanem a komponens környezeti hőmérsékletének emelkedése esetén csökken. Továbbá, az áramtovábbítási kapacitást befolyásolják a komponens geometriai jellemzői, a pólusok száma és a hozzá csatlakozó vezetők is. Az áramtovábbítási kapacitást empirikusan, a DIN IEC 60512-3 szabványnak megfelelően határozzuk meg. Ehhez a komponensek tb1, tb2, ... hőmérsékletét és a tu1, tu2 ... hőmérsékletét mérjük három különböző I1, I2, I3 áram esetén.
Megjelenítés
Az értékeket egy lineáris koordináta-rendszerben ábrázoljuk, ami megmutatja az áramok, a környezeti hőmérsékletek és a komponens hőmérséklet-emelkedésének összefüggését. A terhelő áramokat az y-tengelyen, a komponens környezeti hőmérsékletét az x-tengelyen ábrázoljuk.
A koordináta-rendszert a komponens tg hőmérsékleti határértékénél az x-tengelyre merőlegesen húzott egyenes egészíti ki. A komponens hőmérséklet-emelkedésének átlagos értékeit, Δ t1 = tb1-tu1, Δ t2 = tb2-tu2, … minden I1, I2, ... áramra vonatkozóan a merőleges bal oldalán jelenítjük meg. Az így előállított pontok egy durván parabolikus görbét alkotnak.
Mivel a mérésekhez gyakorlatilag lehetetlen a maximális térfogati ellenállású komponensek kiválasztása, az alapgörbét csökkenteni kell. Az áram 80%-os csökkentésével a „visszaszabályozási görbét”, amely figyelembe veszi a maximális megengedett térfogati ellenállást és a hőmérsékletmérés bizonytalanságát, úgy változtatjuk meg, hogy az a gyakorlatban is használható legyen, ahogy ezt a tapasztalat is mutatja.
Ha a visszaszabályozási görbe túllépi az alacsony környezeti hőmérséklet zónájának áramait, amiket a csatlakoztatandó vezetőkeresztmetszet áramtovábbítási kapacitása ad meg, akkor a visszaszabályozási görbét ennek a zónának a legkisebb áramára kell korlátozni.
Jakab András
Szegmensmenedzser - készülékgyártók, Villamosmérnök